Flight Operation

This bachelor study branch presents a complex training system for the performance of professions connected with the security of flight operation in civilian aviation, with focus on the field of air transport.

It also provides the opportunity to continue in further studies of related branches, such as for example “Airline businesses management”.

PROFESSIONAL KNOWLEDGE

The applicant should have very good knowledge of:

  • high-school mathematics,
  • physics
  • English language

As this knowledge will be deepened during the stadium.

The study branch is primarily based on the study of theoretical subjects connected to flight operation, its content being based mainly on the requirements of civil flight regulations. The student will gain transport knowledge, such as the preparation and course of a flight and its monitoring. Furthermore, the student will gain knowledge of the issues connected to performance and technological-operational characteristics of an aeroplane. This includes topics related to human resources and to the human factor in aviation, as well as trade-economical processes of transporters working in this field.

GREAT THEORETICAL KNOWLEDGE FOR LICENSED FUNCTION – TRANSPORT PILOT, OR A FLIGHT OPERATION MANAGER

The graduates will have great theoretical knowledge for licensed function in this field, such as fora transport pilot, or a flight operation manager, etc. They will find employment on many top management positions of air service providers, airport operators and on all sorts of executive positions of handling companies. Another possibility, where the graduates may find great work, are state organisations of civil aviation or flight training organisations.

MORE INFORMATION

Download the study plan (full-time form in Czech language).

  • Study length: normally takes 3 years
  • Graduate: receives the Bc. title [bachelor]
  • Forms of study: full-time level study
  • School fee: 22 500 CZK / semester

I WANT TO FLIGHT OPERATION AT VŠO

Máš svůj vysněný job? Nebo netušíš, kde ti hlava stojí? Jistota, nebo dobrodružství? Na univerzitě zažiješ obojí.

Kde se vidíš za pár let? Co vidíš? Koho vidíš? Vývojáře, finančníka, digitálního nomáda, pilota, jak létáš po celém světě, nebo se vidíš hezky v klidu a jistotě na úřadě? Nebo svou kariéru máš a chceš se posunout zase o kus dále…

Ať už se vidíš kdekoliv… Všichni na univerzitě jsme si prošli stejným procesem, všichni jsme se rozhodovali, dělali chyby, snažili se z nich poučit, rozvíjeli, vzdělávali a teď ti naše zkušenosti rádi předáme dál – jako studentovi.

U nás si nehrajeme na čísla, ale se studenty jednáme jako s kolegy – lidmi. Co takhle začít a nejdříve se s námi lépe seznámit?

Mrkni na odkazy, nebo čti dál.

Předměty,
co dávají smysl

Pochopíš, co se učíš, proč se učíš a kde to využiješ!

My jsme panevropská

Poznej, co to znamená být Panevropská ve třech jednoduchých bodech.

O panevropské univerzitě

Odkud jsme, kam směřujeme, čím se řídíme a na jak pevných základech stojíme?

fakulty

Většinou univerzity tvoří fakulty. U nás fakulty stvořily Panevropskou univerzitu. Proč? Jak?

Jsme panevropská

Stvořit vysokou školu býval pouhý sen. Za jednadvacet let jsme ale dospěli – stali se Panevropskou univerzitou!